Novi korisnik?
Registrujte se
Ovim izjavljujem da prihvatam Uslove korišćenja i Politiku privatnosti agencije Menta.
Zaboravili ste Vašu šifru?
Već imate nalog?
Prijavite se
Ovim izjavljujem da prihvatam Uslove korišćenja i Politiku privatnosti agencije Menta.

Menjate li dovoljno često ove stvari u kući?

Možda je vreme za prolećno čišćenje kuće. Održavanje čistoće i higijene kuće ne znači samo redovno čišćenje, već i redovno menjanje nekih stvari. Postoji dosta stvari koje treba često menjati, a mnogi toga nisu ni svesni, kaže agencija za čišćenje iz Novog Sada.

Evo koliki je „rok upotrebe“ određenih stvari, odnosno na koliko vremena treba da ih menjate jer sakupljaju bakterije.

Četkica za zube

Sigurni smo da znate koliko je važna dentalna higijena i redovno pranje zuba. Ali, ne samo da treba redovno da menjate četkicu za zube da biste mogli dobro da ih operete, treba to da uradite i ako ste skoro bili bolesni.

„Trebalo bi da menjate četkicu ili glavu električne četkice za zube svaka tri meseca, a ako primetite da propada, i ranije“, kaže stomatolog dr Ben Etkins.

Deca nisu tako pažljiva kao odrasli kada peru zube, možda malo više pritiskaju i tako brže unište četkicu za zube, pa bi njihove četkice možda trebalo menjati i na manje od tri meseca, ističe agencija za čišćenje iz Novog Sada.

Četka za kosu

Svakodnevnim češljanjem se na četki za kosu zadržavaju razne bakterije koje „pokupite“ kosom dok ste napolju.

Frizer poznatih ličnosti Džejmi Stivens savetuje da čistite svoju četku najmanje jednom nedeljno, a da novu kupujete jednom godišnje.

„Operite četku toplom vodom i šamponom jednom nedeljno, i naravno uklonite sve dlake koje ostanu nakon češljanja. Nakon toga naprskajte sprej za dezinfekciju kako biste uklonili sve bakterije“, savetuje.

Kućne papuče

Kada umorni dođete s posla i napokon „uđete“ u svoje kućne papuče, verovatno ne zastanete da razmislite koliko su prljave.

„Trebalo bi više da razmišljate o svim stvarima koje vam dolaze u kontakt sa kožom“, kaže stručnjak za higijenu profesor Sali Blumfild.

Da biste smanjili rizik od bilo kakve infekcije, važno je da redovno perete svoje kućne papuče i da kupujete nove svakih šest meseci.

„Ako ste imali gljivičnu infekciju na primer, i nastavite da nosite iste papuče, možete ponovo da inficirate kožu“, ističe dr Blumfild.

Sunđeri

Sunđere kojima perete sudove ili one kojima čistite kupatilo trebalo bi da menjate jednom nedeljno. Ako samo razmislite koliko bakterija njima pokupite, što sa sudova, što sa elemenata u kupatilu, to i nije neko iznenađenje.

Sredstva za dezinfekciju

Kada je reč o sredstvima kojima čistite radne površine ili WC šolju, trebalo bi da kupujete nova svaka tri meseca. Ne da biste trošili više para, već zato što ako ih koristite duže od toga, mogu da postanu neefikasna.

Dušeci

Prosečna osoba tokom svog života provede 25 godina spavajući. Ako ne spavate na dušeku koji zaista pruža podršku telu, to može da ima dugoročne negativne efekte na fizičko zdravlje.

Stručnjaci kažu da bi novi dušek trebalo da kupujete svakih osam godina, da bi uvek bio udoban i pružao vašem telu neophodnu podršku.

Tepisi

Ko zna koliko koraka dnevno napravite na tepihu, tako da nije ni čudo što prljavština vremenom ostaje unutra.

U tepisima mogu da se sakupe razne vrste bakterija koje unesete na obući, ali i kao posledica hrane ili pića koje ste prosuli.

Naravno, ukoliko redovno perete tepihe, nema potreba da ih kupujete često, ali trebalo bi da ih menjate na pet do 15 godina, u zavisnosti od čega su napravljeni jer neki tepisi lakše upijaju prljavštine, kaže agencija za čišćenje iz Novog Sada.

Tiganji

Već znate da nije preporučljivo pripremati hranu u tiganjima i šerpama koje su izgrebane, oštećene. Savetuje se da ovo posuđe menjate barem na tri do pet godina jer oštećeni tiganj ili šerpa mogu da otpuste štetne materije koje se prenose na hranu.

Peškiri

Ukoliko peškir koji koristite više ne može dobro da upije vodu, to znači da je bakterijama lakše da se zadrže na njegovoj površini.

Preporučljivo je da sušite peškire nakon svake upotrebe kako biste smanjili šansu za razmnožavanje bakterija, a nove bi trebalo da kupujete otprilike na svake tri godine.

Jastuci

Ako ne perete svoj jastuk barem na svaka tri meseca, lice izlažete prljavštini i bakterijama.

„Stari, neopran jastuk može da sadrži mnogo komadića kože koja se tokom noći peruta, grinje i alergene koje one ispuštaju“, upozorava agencija za čišćenje iz Novog Sada, i savetuje da jastuk menjate svake dve do tri godine.